Ekonomi

Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri Sektörü Geçen Ay 678 Milyon Dolar İhracat Yaptı

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri branşında geçen ay 678 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti.

İstanbul İhracatçı Birlikleri’nin (İİB) açıklamasına göre, temmuz ayında 608 milyon dolar ihracat yapan sektör, ağustos ayında 678 milyon dolara ulaştı. Yılın 7 ayı boyunca sektörün en çok ihracat yaptığı ülkeler arasında ilk sırada yer alan Irak, ağustos ayında da yerini korudu. Irak 666 milyon dolarla ilk sırada yer alırken, onu 271 milyon dolarla İsrail takip etti.

Üçüncü sırada yer alan İngiltere’ye ihracat 261 milyon dolar olurken, dördüncü sırada yer alan Almanya’ya 223 milyon dolarla, beşinci sırada yer alan ABD’ye ise 201 milyon dolarla mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı yapıldı.

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatında payını en çok Rusya yüzde 36,50 ile artırırken, Rusya’ya ihracat 147 milyon dolara ulaştı. Listenin başındaki diğer ülkeler ise Libya, İran, Fransa ve Fas oldu.

“Sektörlerimizin ülkelerdeki hakimiyetini artırmayı hedefliyoruz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Özkan, şunları söyledi:

“Büyük umutlarla başladığımız 2023 yılının ilk yarısı zorluklarla geçti. Hem yaşadığımız büyük deprem felaketi, hem de dünya genelinde yaşanan ekonomik dalgalanmalar tüm sektör temsilcileri üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen, Pes etmedik ve çalışmalarımıza devam ettik.Yılın ikinci yarısına daha umutlu başladık ve ihracat rakamlarımız yeniden yükselişe geçti.Bu trendi sürdürerek yıl sonuna kadar hedef rakamımıza ulaşmak istiyoruz.

Şubelerimizin hakim olduğu ihracat pazarlarını genişletmek ve elde ettiğimiz ihracat sayısını artırmak için çalışıyoruz. Ticaret Bakanlığımızın oluşturduğu stratejiler kapsamında İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerine yönelik planlamalar yaparak ilgili ülkelerdeki dairelerimizin hakimiyetini arttırmayı hedefliyoruz. Kısa vadeli başarı için çalışmıyoruz. Amacımız sürdürülebilir başarıya ulaşmaktır. Bu nedenle ihracat yaptığımız 200’den fazla ülkede pazar hakimiyetimizi artırmak ve bölümlerimizin yüksek ihracat rakamlarına ulaşması için çalışıyoruz. Dinamik ve üretim hacmini her geçen gün artıran bir kesim yapımıza sahibiz. Bu sayede hedeflediğimiz başarıya ulaşacağımıza inanıyoruz.”

altinekin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu