Haber

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Sözleşmenin bir kriteri olmalı, müteahhitlere mesleki sorumluluk sigortası getireceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Müteahhitlik için bir kriter olmalı. Müteahhitlere mesleki sorumluluk sigortası getireceğiz. Yapı denetçilerine mesleki yeterlilik belgesi getireceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin kümelenme toplantısında konuştu. Kızılay’ın bir derneğe çadır satması ile ilgili olarak Kılıçdaroğlu, “AFAD ve Kızılay çalışanlarına yöneticilerine değil, bu iki kurumun tüm çalışanlarına canı gönülden teşekkür ediyorum. Çadır ihtiyacı hala var. Kızılay çadır satıyor.” ve çadır siyaseti yapıyor. Kızılay yetkililerine sesleniyorum deponuzda ne kadar çadırınız olursa olsun hepsini alıp deprem bölgesine göndereceğiz. Bu kurumun haline bakın” dedi.

Bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, “Müteahhitlik için bir kriter olmalı. Müteahhitler için mesleki sorumluluk sigortası getireceğiz. Yapı kontrol elemanları için mesleki yeterlilik belgesi getireceğiz. Bu kapsamda yapılacak tüm yeni binalar Kimliğe sahip olacak Bina kimlik belgesi tapuya işlenecek Kamu hizmeti Deprem güvenlik belgesi veren okul ve alışveriş merkezlerinde deprem güvenlik belgesi olacak Kızılay ve AFAD yeniden yapılandırılacak Merkez ve belediyelerle işbirliği yerel yönetimler nesnel kurallara göre yapılacak.Vatandaşlar ‘Ben gideceğim, siz gidemezsiniz’ diyerek enkaz altında bekliyorlar.’Sarp nedeniyle özel ihtisas mahkemeleri kurulmalı.’Afet anında ne yapacak, bir protokol’ bu konuda hazırlanacaktır. Toplanma alanları kesinlikle imara açılmayacak” dedi. – ANKARA

kocasinanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu