Ekonomi

Türkiye’nin çam fıstığı deposu Bergama’da hasat telaşı

İzmir’in Bergama ilçesi Kozak Yaylası’nda çam fıstığı hasat sezonu başladı. Hane başına yılda 600 bin TL gelir getiren çam fıstığı, orman köylülerinin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Türkiye’nin çam fıstığı deposu İzmir Bergama’da orman köylüleri hasat telaşına girdi. Ağırlığı çeyrek altınla yarışan ve ülkenin çam fıstığı üretiminin yüzde 70’ini karşılayan Kozak Yaylası’nda son 10 yılda yaşanan verim kayıplarına rağmen Karaveliler Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar hasat için kolları sıvadı.

Hane başına yılda 600 bin TL kar sağlıyorlar.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından 1992 yılından 2011 yılına kadar çeşitli dönemlerde köy muhtarlığına tahsis edilen özel ağaçlandırma projeleriyle yöre halkının hizmetine sunulan çam ormanlarından toplam 317 hanenin gelir elde ettiği belirtildi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın

Geçen yıl hane başına 600 bin TL gelir elde edildiğini belirten Karaveliler Mahalle Muhtarı Ferudun Gürkaya, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ederek, elleriyle bölgedeki ormanlara sahip çıktıklarını söyledi. Bergama Orman İşletme Müdürlüğü ile işbirliği içinde olduklarını bildirdi.

Metrelerce yükseklikteki çam ağaçlarına tırmanarak kozalak hasadı yapan orman köylüsü Ali Demiroluk, günlük 450 TL kazandığını ve aile bütçesine katkıda bulunduğunu belirtti.

Karaveliler Mahallesi’nin özel ağaçlandırma alanının toplam 662 hektar olduğunu belirten Kozak Orman İşletme Şefi Mehtap Yıldırım, İzmir’de en fazla özel ağaçlandırmayı gerçekleştirebilen ve tüm köylünün yararına olan değerli bir kırsal kalkınma projesi olduğunu söyledi. . Yıldırım, bölgenin orman yangınları açısından çok kritik bir bölge olmasına rağmen çok seçkin bir yangın çıktığını, çıksa bile ormanın büyük hassasiyeti ve iş birliği sayesinde kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldüğünü sözlerine ekledi. köylüler – İZMİR

patnosajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu