Haber

CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur deprem şehitlerini anma günü için yasa teklifinde bulundu.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Kahramanmaraş merkezli depremin yaşandığı 6 Şubat’ın ‘Deprem Şehitlerini Anma ve Afet Riskleri Farkındalık Günü’ olarak ilan edilmesi için TBMM Başkanlığı’na yasa tasarısı sundu.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Kahramanmaraş merkezli binlerce kişinin ölümüne, yaralanmasına ve evsiz kalmasına neden olan deprem gününün 6 Şubat’ın ‘Deprem Şehitlerini Anma ve Afet Günü’ olarak ilan edilmesi için TBMM Başkanlığı’na yasa tasarısı sundu. Riskler Farkındalık Günü’. Güzelmansur, bildirisinde, “Her yıl 6 Şubat’ta ülke genelinde, kamu kurum ve kuruluşlarının öncülüğünde, halkımızın katılımıyla, deprem şehitlerini anmak ve afet risklerine karşı farkındalık oluşturacak etkinliklerin düzenlenmesi amaçlanıyor” dedi. sivil toplum örgütleri.”

Güzelmansur’un yasa teklifinin genel gerekçesinde şu tespit ve değerlendirmelere yer verildi:

“CUMHURİYET TARİHİ DÖNEMİNDE DOĞU ANADOLU, KUZEY ANADOLU VE BATI ANADOLU FAY SINIRINDA MEYDANA GELEN SARSILMALARDA 133 BİNDEN FAZLA İNSAN HAYATINI KAYBETTİ”

“Ülkemizde 6 Şubat 2023’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri, 20 Şubat 2023’te ise merkez üssü Hatay’ın Defne ve Samandağ ilçeleri olan depremlerde 50 bin 783 kişi hayatını kaybetti. binden fazla insanımızın kimliği henüz belli değil, kimlikleri hala bilinmiyor.Türkiye’de Doğu Anadolu, Kuzey Anadolu ve Batı Anadolu fay hatları üzerinde meydana gelen depremlerde Cumhuriyet tarihi boyunca 133 binden fazla insan hayatını kaybetmiş, Jeopolitik açıdan en aktif deprem kuşağı üzerinde yer almaktadır.

“Depremin yıkıcı sonuçlarının toplumsal hafızada canlı tutulmasında da etkili olacak”

Söz konusu deprem şehitlerinin tüm kurum ve kuruluşların öncülüğünde ve geniş kitlelerin katılımıyla bir günde anılması, depremde yakınlarını kaybeden aileler açısından etkili olacağı gibi, depremde yakınlarını da yaşatmada etkili olacaktır. Depremin yıkıcı sonuçları toplumsal hafızada canlı olarak yer alıyor. Ayrıca birçok afet türünün gün içinde çok sık yaşandığı bir coğrafyada yer alan ülkemizde deprem, heyelan gibi afetlerin yıkıcı etkilerinin, yıkıcı etkilerinin anlatıldığı etkinlikler düzenlenerek kamuoyunda oluşturulacak farkındalık, Sel ve çığ olayları hatırlatılarak, bu yıkıcı etkilerin en aza indirilmesi için genel ve yerel yönetimlerin sorumlulukları tartışılıyor. “Afet risklerinin azaltılmasına katkı sağlayacak.”

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu